Nadnárodní korporace jako arbitr morálky

Jste na sociálních sítích? Už jste dostali ban? Nebo vám zablokovali někoho, koho rádi sledujete?
Facebook zablokoval účet známému českému lékaři, sportovci a vlivnému hlasu na scéně Lukáši Pollertovi. Stovky fanoušků vyjadřují podporu svému oblíbenci, jehož komentáře a poznámky k aktuálnímu dění si zvykli sledovat.
Lukáš Pollert není první ani poslední. Od dob, kdy bylo na sociálních sítích možné prakticky cokoli a provozovatelé měli jen chabou kontrolu nad uživateli, uplynulo sice jen pár let, ale situace se radikálně změnila. Provozovatelé sociálních sítí najímají firmy, které na národní úrovni kontrolují obsah účtů a mají kompetenci jejich autory postihovat. Nesmlouvavá ruka "spravedlnosti" se svého času nezastavila ani před twitterovým účtem amerického prezidenta.
Nadnárodní korporace se staly arbitrem morálky - říká vedoucí katedry soukromého práva a civilního procesu Právnické fakulty Olomoucké univerzity Ivo Telec. Jsou to právě jejich algoritmy, které rozhodují, které názory je ještě přípustné šířit a které už ne.
Účet Lukáše Pollerta byl zrušen. Ani on sám neví, za co přesně. Možná za jeho úvahu o feminismu? Nebo za obrázek, který pod svým postem sdílel? Anebo za něco jiného? Tak běžte jinam, slyší často ti, kteří se ocitli v podobné situaci. Mohou se bránit? Jaké mají možnosti? Může si soukromá společnost stanovovat pravidla bez omezení? Určovat přípustný obsah sdělení? Kde to skončí? A co stát? Je tady ještě k něčemu?
Jestli chcete vědět, co si o tom všem myslí Lukáš Pollert, poslechněte si Mainstream. A co můžete v podobné situaci dělat, vám poradí advokát a expert na občanské právo Ivo Telec, který ví, jak se bránit zvůli.
My jsme Mainstream.
52:58
Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte