Mateřská vina: Nikdy nejsme dost?

Ahoj!

Dnes se zastavíme u fenoménu mateřské viny. Vyzývám muže, aby tento příspěvek nepřeskočili, přestože mohou mít chuť 🤭.

Co mají ty nejlepší mámy společného? Jejich různorodé superschopnosti se určitě liší, ale spojuje je často právě pocit viny. Cítí, že ať dělají cokoliv, prostě nikdy nedělají DOST.

Dává to smysl, s ohledem na tlak intenzivního mateřství, všudypřítomného srovnávání se, našich vlastních očekávání, řečí okolí, nebo prostě jenom zažitých vzorců z našeho vlastního dětství.

Možná dnes o mateřské vině slyšíte poprvé, možná se v tom dobře poznáváte, každopádně vězte, že nejste samy a není to vaše vina.

Ačkoliv se to může zdát zaplavující, přece jen máme něco pod kontrolou. Můžeme se soustředit na respektování našich potřeb a potřeb naší rodiny a podnikat individuální kroky, které nám pomohou vnášet do rodičovství více lehkosti.

V audiu zmiňuji Radka Dudová, Hana Hašková a Caitlyn Collins


Klíčové myšlenky:

💡 Mateřská vina vychází z pocitu nedostatečnosti a nezáleží na tom, kolik toho víme a jak dobře si to umíme racionalizovat. Je to celospolečenské téma, které má vliv na duševní zdraví matek.

💡Ženám je ve společnosti už od těhotenství předhazováno, že jsou vnímány jako méně schopné. Nepodporu a společenské nedostatky si matky snadno internalizují a vykládají si je jako vlastní selhávání.

💡V ČR je pouze 10% zkrácených úvazků, což přispívá k nerovnosti pohlaví.

💡Mateřství je vykreslováno jako veskrze pozitivní zkušenost a pokud s námi tento obraz nerezonuje, přichází prostor pro vinu. Je ale možné a užitečné své děti milovat a pečovat o ně, a přitom si užívat i další, nemateřské aspekty svého života. Chrání nás to mimojiné před mateřským vyhořením.

💡 Podle výzkumů Caitlyn Collins ženy věří, že dobré matky považují vlastní potřeby za méně důležité, než potřeby dětí a pocit viny považují za součást dobrého mateřství.

💡Úleva spočívá často v soustředění se na to, co vyhovuje právě naší konkrétní rodině a nikoliv dělání věcí ze strachu “co by tomu řekli sousedé”. Když se totiž uleví mámě, zareagují na to pozitivně i děti.

Ať slouží!🫶🏻

KT
__________________________________

⏰Časová osa:
1:05 Příklady toho, co mateřské vině nepomáhá.
2:20 Jakou roli v pociťování mateřské viny hraje kulturní kontext? USA vs ČR.
5:36 Vina je záležitostí především žen a vyplývá ze společenské nerovnosti pohlaví.
6:52 Jak je to s intenzivním mateřstvím v Česku?

🧠Klíčová slova: mateřská vina, nerovnost pohlaví, intenzivní mateřství, lehkost v rodičovství
8:59
Pro zobrazení komentářů se přihlaste nebo registrujte